مبانی نظری وپیشینه تحقیق رضایت شغلی

مبانی نظری وپیشینه تحقیق رضایت شغلی
مبانی نظری وپیشینه تحقیق رضایت شغلی|41018020|zo|مبانی نظری,یشینه تحقیق , رضایت شغلی

وضیحات: فصل دوم تحقیق کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو تحقیق

توضیحات نظری کامل در مورد متغیر

پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه

رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب

منبع : انگلیسی و فارسی دارد (به شیوه APA)

نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

قسمتی از متن مبانی نظری و پیشینه

یكی از عامل­هایی كه رفتار سازمانی هر فرد را به شدت تحت تأثیر قرار می­دهد رضایت شغلی است. رضایت شغلی احساس مثبت و منفی و نگرش­هایی كه درباره­ی شغل خود داریم را منعكس می­كند كه به تعداد زیادی از عامل­های مربوط به كار وابسته است و دامنه­ی آن از جایی كه ما قرار داریم تا جایی كه احساسی از تحقق در وظایف خود به دست می­آوریم، ادامه دارد (مهداد، 1384). مقصود از رضایت شغلی، نگرش كلی فرد درباره­ی كار خویش است .كسی كه رضایت شغلی كمی دارد نسبت به شغل یا كار خود نگرش مشخصی دارد. هنگامی كه درباره­ی نگرش كاركنان بحث می­­شود، چیری جز رضایت شغلی آنان نیست (رابینز، پارسیان و اعرابی، 1386).

دیدگاه­ها و مفهوم سازی­های متعدد و گاه متناقضی درباره تعریف «رضایت شغلی» شکل گرفته و توسعه یافته است. برخی از صاحبنظران همچون هرزبرگ آن را دارای دو بعد دانسته اند. یك گروه عوامل و شرایطی كه فقدان آنها موجب عدم رضایت می‌گردد ولی تأمین آنها باعث ایجاد انگیزه شدید و قوی نمی‌شود بلكه فقط از بروز عدم رضایت جلوگیری می‌كند که آنها را عوامل بهداشتی یا مؤثر در حفظ وضع موجود یا عوامل بقاء می‌نامند.به ‌زعم هرزبرگ این عوامل عبارت است از: طرز تلقی و برداشت كاركنان، شیوه اداره امور، خط‌ مشی‌های سازمان، ماهیت و میزان سرپرستی، امنیت كاری، شرایط كاری، مقام و منزلت، سطح حقوق و دستمزد، استقرار روابط متقابل دو جانبه، سرپرستان، همگنان و مرئوسان و زندگی شخصی كاركنان. نبود این عوامل ممكن است چنان كارمندان را دچار عدم رضایت سازد كه سازمان را ترك كرده و موجودیت آن را به مخاطره اندازند. از اینرو هرزبرگ این عوامل را برای تأمین و حفظ بهداشت و سلامت سازمان لازم دانسته است (به نقل از رابینز، پارسیان و اعرابی، 1386).

دسته دوم عوامل مؤثر در ایجاد انگیزه هستند كه وجود آنها موجب انگیزش و رضایت افراد ولی فقدان آنها تنها عدم رضایت ضعیفی را تولید می‌كند. بنابراین فقدان عوامل گروه دوم مترادف با عدم نگرش تلقی می‌گردد. به‌نظر هرزبرگ عوامل مؤثر در ایجاد انگیزه عبارت است از: موفقیت كاری، شناخت و قدردانی از افراد وكار آنها، پیشرفت و توسعه شغلی، رشد فردی و ماهیت كار و وظایف محوله (به نقل از رابینز، پارسیان و اعرابی، 1386).

برخی دیگر آن را تک بعدی و شامل پاسخ به این دو پرسش دانسته اند که: الف ) در حال حاضر چه قدر از شغل خود راضی هستید؟ ب) تا چه حد از شغل خود رضایت می خواهید؟ به اعتقاد بسیاری از اندیشمندان صاحب نظر تفاوت بین آنچه فرد در حال حاضر دارد با آنچه به دنبال آن است، می تواند شاخصی از رضایت شغلی باشد. از سوی دیگر کاپل من[1] (1997) نیز معتقد است که پژوهشگران حوزه­هایی چون روان شناسی مشاوره تمایل دارند « رضایت شغلی» را به تفاوت بین آنچه فرد داراست، در برابر آنچه خواستار آن است تعریف کنند (تینگ[2]، 2007).

دسته سوم معتقدند بسیاری از مفهوم سازی­ها و تعاریف «رضایت شغلی» دربر دارنده نوعی فرآیند ارزشیابی است. لوکه (1999) آن را حالت هیجانی خوشایند و مثبتی می داند که ناشی از ارزشیــابی شغــلی یا تجربه های شغلی فرد است. ولی اسمیت (2000) نظرش این است که گستره ای است که در آن محیط کاری، تقاضاهای فرد را برآورده می کند و یا رابینز (1976) که می گوید رضایت شغلی حاصل تفاوت میان تعداد پاداش هایی است که فرد دریافت می کند با مقدار پاداشی که فکر می کند باید دریافت کند. به عبــارتی می توان آن را یک فرآیند ارزشیابی تعریف کرد که آنچه را که یک فرد دارد در برابر آنچه خواستار آن است، مورد بررسی قرار می دهد (به نقل از سلطانی، 1383).

همچنین رضایت شغلی عبارت است از حدی از احساسات و نگرش­های مثبت كه افراد نسبت به شغل خود دارند. هنگامی كه یك شخص می­گوید دارای رضایت شغلی بالایی است، این بدان مفهوم است كه او واقعاً شغلش را دوست دارد، احساسات خوبی دربارة كارش دارد و برای شغلش ارزشی بسیار قائل است. رضایت شغلی یكی از مهم­ترین زمینة­ی نگرش افراد است كه به واسطةی اثرات زیادی كه دارد، از اهمیتی بالا برخوردار است. به عبارت دیگر رضایت شغلی عبارت است از احساسات مثبت یا لذت بخشی كه هر فرد از راه ارزیابی شغل خود یا تجربیات شغل خود بدان دست می­یابد (مقیمی، 1385).

رضایت شغلی مجموعه­ای از احساس­های سازگار و ناسازگار است که کارکنان با آن احساس­ها به کار خود می­نگرند. خوشنودی شغلی یک احساس نسبی خوشی یا درد است که از اندیشه­های عینی و نیت­های رفتاری جداست. رضایت شغلی بخشی از رضایت زندگی است، بر همین روال چون شغل یک بخش عمده از زندگی است، پس رضایت شغلی بر خشنودی کلی انسان از زندگی تاثیر دارد. بنابراین یک اثر سر ریز میان خشنودی شغلی و زندگی وجود دارد که در هر دو سو گسترده می­شود (دیوس و نیواستورم، 1384).


[1]-Kopel man

[2]-Ting


مطالب دیگر:
📒پاورپوینت مدیریت خرده فروشی، عمده فروشی و تدارکات بازار (فصل نوزدهم كتاب اصول بازاریابی كاتلر)📒پاورپوینت برنامه ریزی نیروی انسانی و کارمندیابی📒پاسخ های کاملاً تشریحی سوالات کارشناسی ارشد تئوری های مدیریت مجموعه مدیریت سال 93 همراه با ذکر منبع📒پاسخنامه کاملاً تشریحی سوالات تئوری های مدیریت، رفتار سازمانی پیشرفته و مدیریت منابع انسانی پیشرفته📒حل تشریحی و جامع مسائل فصل 2 الی 8 کتاب مدیریت سرمایه گذاری پیشرفته راعی و پویان فر📒پاورپوینت پردازش بي سيم، پردازش سيار و تجارت سيار📒پاورپوینت پیوند بین استراتژی های کسب و کار، توسعه و آموزش کارکنان📒پکیج کامل جزئیات اجرایی انواع سازه ها📒پکیج کامل و حرفه ای آبجکت های اتوکد و سمبل های پرکاربرد📒تحقیق بازرسی چشمی در بازرسی جوش📒پاورپوینت مکانیک خاک پیشرفته📒پکیج کامل سمپل های اتوکد ماشین آلات عمرانی📒پروژه کامل طراحی ساختمان بتنی، دارای فایل های EATBS، SAFE و Word (قابل ویرایش)📒پروژه کامل طراحی ساختمان فولادی، دارای فایل EATBS، SAFE و Word (قابل ویرایش)📒پروژه کامل طراحی سازه های فولادی، دارای فایل EATBS، SAFE و Word (قابل ویرایش)📒پروژه کامل طراحی ساختمان بتنی، دارای فایل EATBS، SAFE و Word (قابل ویرایش)📒تحقیق نیروگاه بخاری📒پاورپوینت کامل درس ارزیابی کار و زمان📒پاورپوینت کاربرد سنجش از دور (RS) در مهندسی مدیریت منابع آب در نظارت بر تغییرات اقلیم برای سال 95📒پاورپوینت کاربرد سنجش از دور (RS) در مهندسی مدیریت منابع آب در دانشگاه امیرکبیر📒پاورپوینت عیوب جوش و محدوده پذیرش براساس استاندارد ISO 5817📒چارت علائم جوشکاری AWS Welding Symbol Chart انجمن جوشکاری آمریکا (AWS)📒پروژه کامل طراحی ساختمان فولادی، دارای فایل های EATBS و Word (قابل ویرایش)📒پروژه کامل طراحی ساختمان بتنی، دارای فایل های EATBS ، SAFE و Word (قابل ویرایش)📒پنج پاورپوینت کامل درس مهندسی هیدرولوژی